O mnie


Agata Szepe

Moja przygoda z wycinanką żydowską zaczęła się mniej więcej 8 lat temu, kiedy po raz pierwszy uczestniczyłam w warsztatach wycinanki w ramach festiwalu Cymesy Kultury Żydowskiej w moim rodzinnym mieście – Gliwicach. Wcześniej, stopniowo zaczęłam interesować się wybranymi aspektami kultury żydowskiej – muzyką klezmerską, tańcami chasydzkimi. Jednak wycinanka to było wejście w zupełnie nowy, nieznany świat. Nagle ze zdumieniem odkryłam, że dzięki kartce papieru, ołówkowi i nożyczkom można stworzyć misterną kompozycje i nadać jej znaczenie. Chyba to zdumienie nad faktem, że „da się” było impulsem i motywacją do dalszego działania.

Najbardziej fascynuje mnie, jak w wycinance forma nierozłącznie wiąże się z treścią, jest jej nośnikiem. Bogata symbolika powoduje, że każdy element coś znaczy. Przeplatające się fantazyjnie elementy, zabawy z perspektywą, nagromadzenie elementów do „granic możliwości kartki”… Wszystko to sprawia wrażenie, jakby autorzy wycinanek usiłowali opowiedzieć jak najwięcej o świecie, o jego złożoności, skomplikowaniu, paradoksach. I o tym, co na tym świecie jest najważniejsze. Z tego powodu nie tylko tworzę własne prace, ale też zbieram informacje na temat tej zapomnianej formy sztuki: przedwojenne artykuły, informacje o twórcach i badaczach wycinanki. Próbą systematycznego, encyklopedycznego gromadzenia tej wiedzy był artykuł na temat wycinanki żydowskiej, napisany przeze mnie dla angielskojęzycznej Wikipedii.

Od kilku lat współpracuję jako wolontariusz z festiwalem artystycznym Slot Art Festiwal, organizowałam również warsztaty wycinanki dla dzieci z okazji Światowych Dni Bibliotek. Moje wycinanki były pokazywane w ramach Dnia Kultury Izraelskiej, organizowanego w Gliwicach. W grudniu 2013 roku prowadziłam warsztaty wycinanki w Muzeum Historii Żydów Polskich z okazji święta Chanuki.

Nowe możliwości rozwoju otwarły się, kiedy od października 2012 roku w ramach Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Humanistycznych swój główny kierunek zaczęłam realizować w Instytucie Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Poznawanie języka hebrajskiego – zarówno współczesnego, jaki biblijnego stało się dla mnie kolejną pasją. Pismo hebrajskie jest nieodłącznym elementem tradycyjnej wycinanki żydowskiej. Dotychczas podchodziłam do niego dosyć nieśmiało, ze względu na niedostateczną znajomość języka. W przyszłości mam zamiar wykorzystać możliwości jakie daje w tworzeniu wycinanek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz